Cum colaborăm cu autoritățile de aplicare a legii

24 ianuarie 2023

La Snap scopul nostru este să păstrăm un mediu sigur și distractiv în care Snapchaterii sunt liberi să se exprime și să rămână în contact cu prietenii lor reali. De-a lungul anilor, am lucrat pentru a construi relația productivă pe care o împărtășim cu autoritățile de aplicare a legii din întreaga lume, care sunt parteneri vitali în eforturile noastre de a combate activitatea ilegală sau dăunătoare pe platforma noastră. În această postare, dorim să oferim câteva informații utile despre modul în care colaborăm cu oficialii și autoritățile de aplicare a legii ca să ajutăm să menținem în siguranță comunitatea.

Echipa noastră dedicată de operațiuni de aplicare a legii (LEO) se concentrează să răspundă cererilor de conservare, procesului legal valid și întrebărilor adresate de autoritățile de aplicare a legii. Echipa funcționează 24 de ore pe zi, 7 zile pe săptămână, iar membrii săi lucrează de peste tot în lume. De fiecare cerere de la autoritățile de aplicare a legii se ocupă un membru al echipei, astfel că de fiecare dată când autoritățile de aplicare a legii corespondează cu noi, sunt în legătură cu o persoană, nu cu un calculator. Deși în general conținutul Snapchat se șterge de la sine, agențiile de aplicare a legii pot păstra datele disponibile într-un cont trimițându-ne o cerere de conservare și pot obține date somându-ne printr-un proces legal adecvat, în conformitate cu legile și cerințele de confidențialitate în vigoare.

De asemenea, lucrăm ca să trimitem proactiv către autoritățile de aplicare a legii orice conținut care pare să implice amenințări iminente la viață, precum amenințările cu atacuri armate la școală, cazurile de amenințări cu bombă și cazurile de persoane dispărute și ca să răspundem cererilor de informații de urgență adresate de autoritățile de aplicare a legii în cazul în care acestea se ocupă de un caz care implică o amenințare iminentă la adresa vieții. În cazul cererilor de informații de urgență adresate de autoritățile de aplicare a legii, echipa noastră 24/7 răspunde la acestea de obicei în 30 de minute.

De vreme ce Snapchat este construit altfel decât platformele tradiționale de socializare, știm cât de important este să comunicăm autorităților de aplicare a legii modul în care funcționează platforma noastră și cum putem servi ca resursă pentru ele. De aceea, am ținut recent al doilea Summit anual privind aplicarea legii în care am arătat cum funcționează Snapchat și am comunicat autorităților de aplicare a legii din SUA modul în care pot solicita corespunzător date de la noi și cele mai bune modalități de a lucra cu noi și le-am răspuns la întrebările adresate.

Peste 3.000 de ofițeri de aplicare a legii au participat la summit și au aflat informații importante despre datele pe care Snapchat le are, procesul prin care pot solicita informații sau raporta probleme și modul în care colaborăm ca parte a activității noastre continue de soluționare a problemelor noi și existente care ne afectează comunitatea. Pentru a ajuta la măsurarea eficacității acestui eveniment și la identificarea eventualelor domenii de oportunitate, am făcut un sondaj printre participanți și am aflat că:

  • 88% dintre participanți au declarat că înțeleg mai bine colaborarea Snapchat cu autoritățile de aplicare a legii

  • 85% dintre ei au declarat că în urma summitului înțeleg mai bine procesul prin care pot solicita informații legale de la Snapchat

Relația noastră cu autoritățile de aplicare a legii este esențială pentru a ajuta Snapchatterii să fie în siguranță și suntem recunoscători celor care au participat la acest eveniment. Așteptăm cu nerăbdare să continuăm acest dialog important și să ne respectăm angajamentul de a colabora cu părțile interesate din domeniul aplicării legii din întreaga lume, deoarece intenționăm să ne extindem acțiunea către autoritățile de aplicare a legii din afara Statelor Unite.

Înapoi la Noutăți