Un Explicator – My AI și partajarea locației

25 aprilie 2023

Săptămâna trecută am anunțat că My AI, chat bot-ul nostru alimentat AI, va rula pe comunitatea Snapchat. A fost interesant să urmărim reacțiile timpurii ale utilizatorilor Snapchat, și suntem recunoscători pentru feedback-ul arătat la îmbunătățirea My AI. Am vrut să clarificăm modul în care My AI poate folosi informațiile locație utilizatorilor Snapchat.

Este important să știm My AI nu colectează nicio informație de locație nouă de la utilizatorii Snapchat. După cum se precizează în pagina suport, chat botul doar are acces la locația utilizatorilor Snapchat numai dacă au acordat deja permisiuni către Snapchat (ceea ce face distribuția locației lor pe Hartă Snap). Pentru a oferi mai multă transparență comunității noastră, echipa noastră a făcut actualizări My AI care să clarifice când știe locația Snapchat, și atunci când nu o știe pe aceasta.

Partajarea locației pe Snapchat

Confidențialitate este o valoare fundamentală pentru noi – este esențial pentru cazul nostru de utilizare principală de a ajuta oamenii să comunice vizual cu prieteni și familia lor. În aplicație încercăm să minimizăm cantitatea datelor pe care o colectăm și urmărim să fim cât mai transparenți despre modul în care fiecare dintre produsele noastre utilizează datele tuturor din comunitate.

Pentru toți utilizatorii Snapchat, partajarea exactă a locației este deconectată în mod implicit, iar poate accesa locația ta numai cu consimțământul tău să o partajezi. Partajarea locație pe Snapchat poate fi utilizată pentru îmbunătățirea experienței Snapchat cu caracteristici relevante din punct de vedere geografic, cum ar fi Lentile, Căutări și chiar și reclamele.

Harta noastră Snap oferă utilizatorilor opțiunea de a alege în mod selectiv să-și partajeze locația prietenilor existenți, dar nu și persoanelor de contact cu care nu sunt deja prieteni reciproc pe Snapchat.

Cum se aplică acestea la My AI

Când un utilizator Snapchat folosește My AI pentru prima dată, el primește o notificare prin care i se explică cum vor putea fi folosite informațiile pe care le distribuie cu Snapchat pentru a personaliza răspunsurile. My AI împărtășește recomandările de locație personalizate cu tine ca răspuns la solicitările tale, numai dacă partajezi informațiile locației cu Snapchat.

Dacă alegi să distribui locație ta cu Snapchat, My AI are capacitatea de a folosi cunoștințele Snapchat despre locul unde te afli și Locurile din jurul tău pentru a-ți oferi recomandări de loc util atunci când cineva ți le cere. De exemplu, dacă ai împărtășit locația cu Snapchat și întrebi My AI: „Care sunt restaurantele italiene bune din apropierea mea?” îți poate sugera unele din apropiere pe Hartă Snap.

Dacă utilizatorii Snapchat nu mai partajează locația cu Snapchat, poate dura ceva timp ca acest lucru să se întâmple pe My AI. Îi încurajăm în continuă pe utilizatorii Snapchat să distribuie feedback cu noi despre My AI și să raporteze orice răspunsuri inexacte către echipele noastre – astfel încât să putem continua să lucrăm pentru a ca My AI să fie mai precis, mai distractiv și mai util.

Înapoi la Noutăți