Písomné svedectvo Evana Spiegela v Senáte

31. januára 2024

Náš spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Evan Spiegel sa dnes pripojí k ďalším technologickým platformám a bude svedčiť pred Výborom pre súdnictvo Senátu Spojených štátov. Celé Evanovo písomné svedectvo, ktoré vopred predložil výboru, si môžete prečítať nižšie.

***

Pán predseda Durbin, pán popredný člen Graham a členovia výboru, ďakujem vám za pozvanie, aby som dnes vystúpil a informoval vás o našom úsilí chrániť mladých ľudí na Snapchate. Som Evan Spiegel, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Snap. Našu službu Snapchat používa na komunikáciu s priateľmi a rodinou viac ako 100 miliónov Američanov vrátane viac ako 20 miliónov tínedžrov. Máme obrovskú zodpovednosť za bezpečnosť našej komunity.

Vieme, že rozsah a rozšírenosť používania Snapchatu znamenajú, že potenciálni útočníci sa budú snažiť zneužiť našu službu a využiť našu komunitu. Preto neustále zlepšujeme naše bezpečnostné nástroje a investujeme do ochrany našej komunity pred neustále sa vyvíjajúcimi hrozbami. Ochrana Snapchatterov je našou morálnou zodpovednosťou a obchodnou nevyhnutnosťou. Chcel by som sa s vami podeliť o niektoré z najväčších hrozieb, proti ktorým bojujeme, ale najprv by som chcel poskytnúť trochu informácií o našej službe, keďže pred výborom vystupujem prvýkrát.

Keď sme so spoluzakladateľom Bobbym Murphym v roku 2011 prvýkrát vytvorili Snapchat, chceli sme niečo odlišné. Vyrastali sme so sociálnymi médiami a cítili sme sa v nich mizerne – verejná, permanentná súťaž popularity plná neustáleho posudzovania. Sociálne médiá boli pre dokonalé fotografie namiesto každodenných okamihov, ktoré, ako veríme, posilňujú skutočné priateľstvá.

Snapchat sme vytvorili, aby sme ponúkli nový spôsob komunikácie s priateľmi a rodinou, aby sme zdieľali okamih v danej chvíli a pomohli ľuďom cítiť sa spolu, aj keď sú fyzicky ďaleko od seba. V priemere trávia ľudia väčšinu času na Snapchate konverzáciou so svojimi priateľmi. Snapchat sme navrhli tak, aby sa otváral do kamery a nie do kanála s obsahom, aby sme podporili kreativitu namiesto pasívnej konzumácie. Keď ľudia zdieľajú s priateľmi svoj príbeh na Snapchate, nie sú k dispozícii žiadne verejné lajky ani komentáre.

Prijatím pominuteľnosti a predvoleným vymazávaním správ sme Snapchatu dodali ľahkosť telefonického hovoru alebo osobnej konverzácie, ktorá nie je navždy zaznamenaná alebo uložená. Vďaka tomu sa môžu milióny Američanov pohodlnejšie vyjadrovať a zdieľať so svojimi priateľmi a rodinou svoje skutočné pocity. Pri registrácii na Snapchat dávame jasne najavo, že hoci sú konverzácie predvolene vymazané, príjemca si môže správy ľahko uložiť alebo urobiť snímku obrazovky.

Pri vytváraní nových funkcií robíme obchodné kompromisy, aby sme lepšie slúžili našej komunite a pomohli udržať Snapchat bezpečný. Napríklad, keď sme vytvárali našu obsahovú službu, rozhodli sme sa proaktívne moderovať obsah ešte predtým, ako sa začne široko distribuovať, aby sme zabránili šíreniu škodlivého obsahu. Vydavateľom médií a tvorcom tiež platíme podiel z našich príjmov, aby sme ich motivovali k tvorbe zábavného obsahu, ktorý je v súlade s našimi usmerneniami pre obsah.

Navrhli sme našu službu tak, aby komunikácia medzi priateľmi bola dobrovoľná, čo znamená, že ľudia si musia aktívne vybrať, s kým budú komunikovať, na rozdiel od textových správ, kde môže komukoľvek poslať správu ktokoľvek cudzí, ak má jeho telefónne číslo. Zoznamy priateľov sú na Snapchate súkromné, čo nielen znižuje sociálny tlak, ale aj obmedzuje možnosť predátorov nájsť priateľov osoby na Snapchate.

Chceme, aby bol Snapchat bezpečný pre všetkých, a preto ponúkame dodatočnú ochranu pre neplnoleté osoby, aby sme zabránili nechcenému kontaktu a poskytli zážitok primeraný veku. Predvolené nastavenia aplikácie Snapchat "Kontaktovať ma" sú pre všetky účty nastavené len na priateľov a telefónne kontakty a nemožno ich rozšíriť. Ak neplnoletá osoba dostane žiadosť o priateľstvo od osoby, s ktorou nemá spoločného priateľa, pred začatím komunikácie ju upozorníme, aby sa uistila, že ide o osobu, ktorú pozná. Výsledkom je, že približne 90 % žiadostí o priateľstvo, ktoré dostanú neplnoletí na Snapchate, je od niekoho, s kým majú aspoň jedného spoločného priateľa. Naším cieľom je, aby bolo pre ľudí čo najťažšie, aby ich kontaktoval niekto, koho ešte nepoznajú.

Vyzývame Snapchatterov, aby nahlásili nežiaduci kontakt alebo obsah, ktorý porušuje pravidlá, a my zablokujeme problematické konto. Pre ľudí, ktorí nemajú účet Snapchat, ale chcú podať hlásenie, ponúkame na našej webovej stránke aj nástroje na podávanie hlásení. Všetky hlásenia sú dôverné a náš tím pre dôveru a bezpečnosť pracuje 24 hodín denne, sedem dní v týždni, po celom svete, aby preskúmal každé hlásenie a dôsledne presadzoval naše pravidlá.

Keď podnikneme kroky v prípade nezákonného alebo potenciálne škodlivého obsahu, uchovávame dôkazy po dlhšiu dobu, čo nám umožňuje podporiť orgány činné v trestnom konaní pri ich vyšetrovaní. Orgánom činným v trestnom konaní proaktívne oznamujeme aj akýkoľvek obsah, pri ktorom sa zdá, že hrozí bezprostredné nebezpečenstvo smrti alebo vážneho fyzického zranenia, a na žiadosti o núdzové zverejnenie údajov zvyčajne reagujeme do 30 minút. Chceme, aby boli zločinci, ktorí zneužívajú Snapchat, postavení pred súd.

Existujú tri hlavné hrozby pre našu komunitu, ktoré sa snažíme z našej služby odstrániť: vydieranie, šírenie materiálov o sexuálnom zneužívaní detí a nelegálne drogy.

Prvým je znepokojujúci nárast finančne motivovaného sexuálneho vykorisťovania, formy vydierania, pri ktorej sa páchatelia vydávajú za potenciálnych milencov a presviedčajú obete, aby posielali kompromitujúce obrázky. Potenciálni útočníci potom hrozia zverejnením snímok a požadujú platbu, často vo forme darčekových kariet, ktoré sa dajú odfotografovať a zdieľať prostredníctvom chatu. Mnohé z týchto prípadov sa týkajú predátorov, ktorí sa nachádzajú mimo Spojených štátov, čo sťažuje presadzovanie práva prostredníctvom súdneho procesu.

V reakcii na túto rastúcu krízu sme vyvinuli nové nástroje na proaktívne odhaľovanie týchto potenciálnych útočníkov na našich službách a snažíme sa zasiahnuť skôr, než konverzácia prerastie do vydierania. Keď nám komunita nahlási obťažovanie alebo sexuálny obsah, náš tím koná rýchlo, zvyčajne do 15 minút.

Po druhé, identifikujeme aj zločincov, ktorí sa snažia znovu prenasledovať deti, ktoré boli sexuálne zneužité, tým, že zdieľajú obrázky a videá zneužitia na našej službe. Obrázky a videá nahrané na Snapchat kontrolujeme, či neobsahujú známy materiál o sexuálnom zneužívaní detí, a nahlasujeme ich Národnému centru pre nezvestné a zneužívané deti. V roku 2023 sme zaznamenali 690 000 hlásení, ktoré viedli k viac ako 1 000 zatknutiam. Nepredpokladáme, že by sme zaviedli šifrovanie spôsobom, ktorý by nám zabránil kontrolovať nahrané súbory, či neobsahujú známe zábery sexuálneho zneužívania detí.

Tretím problémom je pokračujúca a ničivá epidémia fentanylu, ktorá si minulý rok vyžiadala životy viac ako 100 000 Američanov. Sme odhodlaní odstrániť z našej služby dílerov drog a obsah súvisiaci s drogami. Proaktívne skenujeme našu službu na nezákonný drogový obsah, deaktivujeme účty drogových dílerov a zakazujeme ich zariadeniam prístup k našej službe, uchovávame dôkazy a postupujeme ich orgánom činným v trestnom konaní vrátane Úradu pre boj s drogami (DEA). V roku 2023 sme odstránili viac ako 2,2 milióna kusov obsahu súvisiaceho s drogami, zakázali sme 705 000 súvisiacich účtov a zablokovali sme zariadenia spojené s týmito účtami, aby nemohli používať Snapchat.

Blokujeme vyhľadávané výrazy súvisiace s drogami a presmerovávame ľudí hľadajúcich drogy na vzdelávacie materiály v našej službe. Fentanyl predstavuje jedinečnú hrozbu, pretože je neuveriteľne smrtiaci a je súčasťou takmer všetkých druhov drog a falošných tabletiek dostupných na ulici. Preto veríme, že vzdelávanie je také dôležité, a investovali sme do kampaní na zvyšovanie povedomia verejnosti, ako napríklad One Pill Can Kill (Jedna tabletka môže zabiť), ktorá bola na Snapchate zobrazená viac ako 260 miliónkrát, a do kampane Real Deal on Fentanyl (Skutočný obchod na fentanyle) organizácie Ad Council, aby sme našu komunitu informovali o nebezpečenstve falošných tabletiek.

Okrem rodičovskej kontroly, ktorá je k dispozícii ako súčasť operačných systémov iOS a Android, sme sa snažili posilniť postavenie rodičov tým, že sme im poskytli viac nástrojov na dohľad nad tým, ako ich tínedžri používajú Snapchat. Rodičia môžu použiť naše Rodinné centrum na zobrazenie zoznamu osôb, s ktorými ich tínedžer komunikuje pomocou našej služby. To sa podobá tomu, ako podľa nás rodičia monitorujú aktivity svojich tínedžrov v reálnom svete – rodičia chcú vedieť, s kým ich tínedžri trávia čas, ale nepotrebujú počúvať každú súkromnú konverzáciu. Rodinné centrum tiež umožňuje rodičom skontrolovať nastavenia ochrany súkromia a nastaviť kontrolu obsahu.

Dúfam, že toto vypočutie bude príležitosťou na napredovanie dôležitých právnych predpisov, ako sú Zákon o bezpečnosti detí na internete a Cooper Davis Act. Podporujeme túto legislatívu nielen slovami, ale aj skutkami a pracovali sme na tom, aby naša služba spĺňala legislatívne požiadavky skôr, ako sa stanú formálnymi, zákonnými povinnosťami. Patrí sem obmedzenie počtu osôb, ktoré môžu komunikovať s tínedžermi, len na priateľov a kontakty, ponuka rodičovských nástrojov v aplikáciách, proaktívna identifikácia a odstraňovanie škodlivého obsahu a postúpenie smrtiaceho obsahu o drogách orgánom činným v trestnom konaní. Pokračujeme v spolupráci s výborom na zákone Stop CSAM, ktorý podľa nášho názoru predstavuje významný pokrok smerom k odstráneniu sexuálneho vykorisťovania detí z online služieb.

Mnohé z najväčších a najúspešnejších internetových spoločností sa dnes zrodili v Spojených štátoch amerických a my musíme byť lídrom nielen v oblasti technických inovácií, ale aj v oblasti inteligentnej regulácie. Preto podporujeme komplexný federálny zákon o ochrane osobných údajov, ktorý bude chrániť súkromie údajov všetkých Američanov a vytvorí jednotné normy ochrany osobných údajov pre všetky online služby.

Chcel by som využiť túto príležitosť a vyjadriť úprimné uznanie všetkým neuveriteľným partnerom a spolupracovníkom, s ktorými spolupracujeme v rámci odvetvia, vlády, neziskových a mimovládnych organizácií, ktorí zdieľajú náš cieľ udržať našu komunitu, a najmä mladých ľudí, v bezpečí. Osobitne sme vďační orgánom činným v trestnom konaní a prvým záchranárom, ktorí sú v tomto úsilí nepostrádateľní. V záujme stručnosti a zo strachu, aby som niekoho nevynechal, nebudem vymenúvať všetkých jednotlivo, ale prijmite, prosím, naše hlboké poďakovanie a maximálnu vďaku.

Od našej komunity neustále počúvame, že používanie Snapchatu im prináša pocit šťastia, a vieme, že vzťahy s priateľmi a rodinou sú dôležité pre duševné zdravie a pohodu. Nedávno sme si objednali výskum Národného centra pre výskum verejnej mienky na Chicagskej univerzite, podľa ktorého respondenti, ktorí používajú Snapchat, uvádzajú vyššiu spokojnosť s kvalitou svojich priateľstiev a vzťahov s rodinou ako tí, ktorí Snapchat nepoužívajú. Naša hlboká túžba pozitívne ovplyvniť svet nás každý deň motivuje, aby sme sa uistili, že naše služby sa používajú bezpečným a zdravým spôsobom.

V zásade sme presvedčení, že interakcia online by mala byť bezpečnejšia ako interakcia offline. Hoci si uvedomujeme, že je prakticky nemožné odstrániť všetky riziká spojené s používaním online služieb, sme odhodlaní prispieť k ochrane Snapchat komunity. Mladí ľudia predstavujú budúcnosť našej krajiny a my musíme spolupracovať na ich ochrane.

Ďakujem.

Naspäť na Správy