Raportul nostru de transparență pentru prima jumătate a anului 2023

25 octombrie 2023

Astăzi publicăm cel mai recent Raport de transparență, pentru prima jumătate a anului 2023. 

Misiunea noastră este de a le permite oamenilor să se exprime, să trăiască momentul, să învețe despre lume și să se distreze împreună. Siguranța şi bunăstarea comunității noastre sunt esențiale pentru a ajuta Snapchatterii să se simtă confortabil făcând fiecare dintre aceste lucruri. Rapoartele noastre de transparență semestriale sunt un instrument important pentru a ne responsabiliza și pentru a împărtăși informații și actualizări cu privire la eforturile noastre de combatere a conținutului și a conturilor care încalcă legea pe platforma noastră.

La fel ca în cazul fiecărui raport de transparență, am încercat să aducem îmbunătățiri pentru ca acest raport să servească mai bine comunitatea noastră și principalele părți interesate. În acest raport, am adăugat mai multe puncte de date noi, unele legate în mod special de Actul european privind serviciile digitale, inclusiv: 

Recursurile de cont

Am adăugat informații cu privire la lansarea noastră inițială a recursurilor pentru conturi. Recursurile de conturi permit Snapchatterilor cărora li s-a blocat contul să își recapete accesul dacă echipa noastră de moderare stabilește că s-a comis o eroare în decizia inițială. În viitoarele rapoarte de transparență, vom continua să dezvoltăm această secțiune cu apeluri din mai multe categorii.

Acțiuni de moderare a publicității

Extindem transparența eforturilor noastre de moderare a publicității pentru conținutul din Uniunea Europeană. Pe lângă lansarea Galeriei de anunțuri Snapchat (specifică UE), prezentăm acum un număr de reclame de la Snapchat. În Raportul nostru de transparență, am evidențiat numărul total de reclame care au fost raportate la Snapchat și numărul total de reclame pe care le-am eliminat de pe platformă pentru că au încălcat Regulile comunității noastre.

Transparența legii privind serviciile digitale

Am actualizat pagina noastră dedicată Uniunii Europene, care a fost adăugată pentru prima dată în această vară pentru a respecta obligațiile noastre DSA, cu informații suplimentare și informații despre practicile noastre de moderare și informații relevante pentru UE. De exemplu, am adăugat detalii despre limbile pe care le acceptă moderatorii noștri atunci când revizuiesc conținutul. Printre altele, am furnizat detalii suplimentare cu privire la instrumentele noastre de moderare automată a conținutului, la garanțiile de moderare a conținutului și la numărul mediu lunar de destinatari activi ai aplicației noastre Snapchat din UE.

Ghid și glosar explicativ

Având în vedere că obiectivul nostru principal prin aceste rapoarte este de a oferi părților interesate o multitudine de informații, știm că rapoartele noastre de transparență pot fi foarte lungi. Pentru a face acest lucru mai ușor, am continuat să includem „Ghidul pentru rapoartele de transparență ale Snap” și am extins un glosar pentru a include mai multe informații și explicații despre Regulile comunității noastre. Aceste informații permit părinților, îngrijitorilor, membrilor comunității noastre și altor părți interesate să înțeleagă mai bine cum să interpreteze rapoartele de transparență, inclusiv ceea ce înseamnă fiecare categorie de conținut, și să compare cu ușurință noutățile cu rapoartele noastre anterioare. Acum, dacă oamenii doresc să exploreze mai mult decât definiția rapidă din raport, pot să aprofundeze rapid, făcând clic pentru mai multe informații.

Ne angajăm în continuare să câștigăm și să păstrăm încrederea comunităților noastre și a părților interesate. Vom continua să lucrăm pentru a contribui la menținerea în siguranță a comunității noastre, să raportăm progresele înregistrate și să ne tragem la răspundere.

Înapoi la Noutăți